Şaireşref Bulv. No:80 K:2 D: 6 - 7 Alsancak, İZMİR
Pzt - Cum: 09.00 - 19.00 Mon - Fri: 09.00 - 19.00
(0530) 500 61 56 -- (0232) 421 09 63 (0232) 421 60 55 -- (0532) 261 34 31

Blog

Vajina Dış Dudak Sarkması

İçerik

Vajina Dış Dudak (Labia Majora) Boyutları Neden Farklıdır?
Vajina Dış Dudak Sarkması Hangi Semptomlara Neden Olur?
Hijyen sorunları
Tahriş
Ağrı ve rahatsızlık
Dış Dudak Sarkmasının Tedavisi Neden Önemlidir?
Labioplasti Ameliyatı ile Dış Dudak Sarkması Nasıl Önlenir?


Vajina Dış Dudak (Labia Majora) Boyutları Neden Farklıdır?

Vajina dudaklarının boyutu ve simetrisi tüm kadınlarda farklılık gösterir. Dış ve iç dudaklar ergenlik çağının başlangıcında önemli ölçüde büyüyebilirken, hamilelik, vajinal doğum, yaş veya hormonal değişikliklere bağlı boyut artışları ve asimetriler yaşanabilir. Dış dudaklar, genetik yatkınlık nedeniyle, önemli bir kilo kaybından sonra veya sadece yaşlanma ile birlikte sarkabilir.

Vajina Dış Dudak Sarkması Hangi Semptomlara Neden Olur?

Vajina dış dudak sarkması hafifse farkına varmayabilirsiniz. Ancak artan sarkma miktarı günlük hayatta birkaç zorluğa neden olabilir. Vajina dış dudak sarkması olan kadınlar, özellikle yaz aylarında mayo giydiklerinde bu sarkmanın genital bölgelerinde gözle görülür bir şişkinlik yarattığından şikayetçi olurlar.

Dış dudaktaki sarkmaların neden olduğu diğer semptomlar şöyle sıralanabilir:

Hijyen sorunları

Eğer dış dudak alanı büyük, sarkık ve aşırı duyarlıysa, ona dokunmaktan kaçınabilir, kişisel hijyeninizi ikinci plana atabilirsiniz. Özellikle adet döneminiz boyunca, dış dudak cilt kıvrımlarının arasını temizlemek daha zor olabilir. Bu durum kronik enfeksiyonlara yol açabilir.

Tahriş

Büyük ve sarkık labia majora iç çamaşırına sürtünebilir. Uzun süreli sürtünme, pürüzlü ve tahriş olmuş bir cilde yol açabilir.

Ağrı ve rahatsızlık

Vajina dış dudak sarkması, genital bölge üzerine baskı uygulayan (ata binmek ve bisiklet sürmek gibi) fiziksel aktiviteler sırasında acıya neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında da ağrı ve rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Dış Dudak Sarkmasının Tedavisi Neden Önemlidir?

Sarkmış dış dudaklar, dar giysiler giyildiğinde, egzersiz yaparken veya cinsel ilişki sırasında rahatsızlığa neden olabilir. Labia majora sarkması fiziksel olarak önemli bir rahatsızlığa neden olduğunda veya estetik olarak rahatsız edici olduğunda, fazla deriyi ve alttaki dokuyu çıkarmak için cerrahi bir genital estetik prosedürüne, labioplasti ameliyatına başvurulabilir.

Labioplasti Ameliyatı ile Dış Dudak Sarkması Nasıl Önlenir?

Vajina dış dudak sarkması ya da labial hipertrofi, yaşamınızı ve fiziksel aktivitelerden veya cinsel ilişkiden zevk alma durumunuzu etkiliyorsa, bir uzman görüşü almak için jinekoloğunuza görünmeniz gerekir. Doktorunuz, dış dudak sarkması probleminize çözüm olarak labioplasti adı verilen bir ameliyat önerebilir. Bu ameliyatta, sarkmaya neden olan fazla dokuyu alınır, labiaların boyutu küçültülür ve dış dudaklar yeniden şekillendirir. Labioplasti ameliyatı genellikle genel anestezi gerektirse de bazen sedasyon ve lokal anestezi ile de yapılabilmektedir.

Her büyük ameliyatta olduğu gibi, labioplastide de aşağıdakiler başta olmak üzere birkaç risk vardır:

  • Anestezi riskleri
  • Enfeksiyon
  • Kanama
  • Yara izi

Deneyimli uzman hekimlerin yönetiminde gerçekleşen ameliyatlarda olası tüm riskler hesaplanıp bu risk veya komplikasyonların gerçekleşme olasılıkları mümkün olduğunca minimize edilir. Ameliyattan sonra hastalar, birkaç hafta şişlik, morarma ve hassasiyet yaşayabilir. Bu süre zarfında alanı temiz ve kuru tutmak, ayrıca bol giysiler giyerek genital bölgede sürtünmeye neden olan aktivitelerden de kaçınmak gerekir.

Kadomer’de sunulan etkili tedavi seçenekleri, vajina dış dudak sarkması gibi sorunlar nedeniyle rahatsızlık yaşayan kadınların yaşamlarına daha mutlu bir şekilde devam etmelerine olanak tanır.

 

Share this post

Related Post

Genital Bölge Kararması

İçerik Genital Bölge Kararması Neden Olur? Yaşlanma Sürtünme Terleme Nem ve Havalandırma Eksikliği Genital bölge renginin cildin...

İdrar Kaçırma Nedenleri

İçerik İdrar Kaçırma Nedir? İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir? İdrar Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir? İdrar Kaçırma Nedir? İdrar...

Hudoplasti Nedir?

İçerik Klitoris Nedir? Hudoplasti Nedir? Hudoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır? Hudoplasti Sonrası Beni Neler Bekler? Klitoris Nedir? Klitoris,...

Bir cevap yazın