Şaireşref Bulv. No:80 K:2 D: 6 - 7 Alsancak, İZMİR
Pzt - Cum: 09.00 - 19.00 Mon - Fri: 09.00 - 19.00
(0530) 500 61 56 -- (0232) 421 09 63 (0232) 421 60 55 -- (0532) 261 34 31

Cinsel Orgazm Sorunları

cinsel orgazm sorunları

Orgazm Nedir?

Orgazm, cinsel uyarım yoluyla, genellikle vajinadaki en hassas organ olan klitorisle ortaya çıkan fiziksel bir reflekstir. Cinsel uyarılma sırasında cinsel organlara kan akışı artar ve kaslar gerilir. Orgazm sırasında endorfinler kan dolaşımına salınır ve bu kimyasallar kişiyi mutlu ve rahat hissettirir. Yapılan araştırmalarda her üç kadından birinin orgazm olamama (anorgazmi) sorunu yaşadığı tespit edilmiştir.

Anorgazmi Nedir?

Kadınlarda en sık görülen cinsel sorunlar arasında yer alan cinsel orgazm sorunları, orgazm olma bozukluğu veya “anorgazmi” olarak da adlandırılır.

Anorgazmi, yeterli cinsel istek ve uyarılmaya rağmen cinsel ilişki sırasında orgazma çok geç ulaşma ya da ulaşamama durumu olarak tanımlanabilir. Yalnızca fiziksel değil psikolojik olarak da kadınları strese sokan orgazm bozukluğu çok yaygın bir cinsel sağlık sorunudur ve farklı yöntemlerle tedavi edilebilir.

Anorgazmi Nedenleri Nelerdir?

Kadınların mutlu bir cinsel ilişki yaşamaları önünde engel oluşturan orgazm bozuklukları fiziksel, duygusal ve psikolojik nedenlerle ortaya çıkabilir:

  • Orgazmı engelleyebilen fiziksel nedenler: Geçirilen hastalıklar, kullanılan ilaçlar, yaşlanma, vajinal genişleme, alkol ve sigara tüketimi anorgazmi nedeni olabilir.
  • Orgazmı engelleyebilen duygusal nedenler: Partner ile duygusal bağ olmaması, ilişki özelindeki problemler, çiftler arası iletişim kopukluğu, aldatılma ya da baskıya maruz kalma orgazm bozukluğuna yol açabilir.
  • Orgazmı engelleyebilen psikolojik nedenler: Performans kaygısı, cinsel haz yaşamaktan utanma, ahlaki ilkeler, özgüvensizlik, geçmişte yaşanan kötü cinsel deneyimler orgazm sorunlarına neden olabilir.

Kadınlar ve erkekler arasındaki cinsel tatmine ulaşma süresindeki farklılıklar, kadınların yeterince uyarılmadan cinsel ilişkiye girmesi, erken boşalma gibi erkekteki cinsel işlev bozuklukları da kadınlarda orgazm olamama sorununa neden olabilir.

Orgazm Bozukluğu Tedavisi

Anorgazmi; kadınları strese sokabilen, cinsel birliktelik isteğini azaltan ve hatta zaman zaman kadınlarda suçluluk yaratabilen bir cinsel bozukluktur. Anorgazmi nedenlerindeki çeşitlilik anorgazmi tedavi yöntemlerinin de farklılaşmasını sağlamıştır. Günümüzde çift danışmanlığı, cinsel terapi ve kadınların orgazma bakış açılarının değiştirilmesi gibi yöntemlerin yanı sıra genital estetik uygulamaları ile de orgazm olamama sorununda iyileşme sağlanabilir.

KADOMER olarak anorgazmi tedavisi kapsamında kadınların özgüvenini arttıran genital estetik uygulamaları ile hem kozmetik hem de fonksiyonel açıdan olumlu sonuçlar alınmasını sağlıyoruz. Orgazm sürecinde önemli bir role sahip olan G noktası uygulamaları yapıyoruz. G noktası büyütme, G noktası PRP, radyofrekans ile vajina daraltma, lazer ile dış genital bölge beyazlatma, klitoris küçültme gibi tedavi yöntemlerimizle vulva ve vajen gençleştirici etkiler yaratıyoruz. Böylece kadınların orgazma ulaşmalarını engelleyen unsurları ortadan kaldırıyor, genital bölgede doku yenilenmesini hızlandırarak cinsel uyarılma süreçlerini arttırıp kadınların orgazm bozukluğu sorunlarını tedavi ediyoruz.