Şaireşref Bulv. No:80 K:2 D: 6 - 7 Alsancak, İZMİR
Pzt - Cum: 09.00 - 19.00 Mon - Fri: 09.00 - 19.00
(0530) 500 61 56 -- (0232) 421 09 63 (0232) 421 60 55 -- (0532) 261 34 31

Doula Eşliğinde Doğum

Doula Eşliğinde Doğum

Son yıllarda “doula” yani gebelik ve doğum danışmanları gebelik süreçlerinde daha aktif rol alıyor. Özellikle doğal doğum hazırlık sürecinde doulaların anne adayının stresini azaltması, pozitif düşünceyi teşvik etmesi ve çiftlere manevi destek sunması doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası süreçlerin sağlık ve konforunu arttırıyor.

Doula Nedir?

Doulalar, doğum koçu ya da doğum destekçisi olarak da adlandırılabilirler. Temel görevleri anne adaylarına baskı yapmadan onlara destek olup gebeliğin ve doğum anının normalleştirilmesini sağlamaktır. Anne adayını doğum anına psikolojik olarak hazırlayan ve anne adayına manevi destek veren doulalar doğum sırasında da anne adaylarını yalnız bırakmazlar.

Doğuma hazırlık sürecinde hamile kadınların en önemli destekçilerinden olan doulalar, doğum ile ilgili süreçlerde ve karar mekanizmalarında söz hakkına sahip değildirler. Doktorların direktifleri doğrultusunda gebenin sakinleştirilmesi amacıyla görev yaparlar.

Doula Doğum Öncesi Süreçte de Destek Sunar

Doğum koçları az önce de belirtildiği gibi yalnızca doğum sırasında anneye destek olmaz; doğum öncesi süreçten itibaren hem anneye hem de baba adayına ihtiyaç duyulduğu her zaman duygusal anlamda yardımcı olur. Anne adayının stresinin azaltılması ve doğum sürecinde rahatlatılması amacıyla masajla, farklı fiziksel pozisyonlarla, nefes teknikleriyle, koku terapileriyle destek verirler.

Doğum Sırasında Doğum Koçları Anneye Manevi Destek Verir

Doulalar doğum esnasında anne adayının kaygılarını azaltırken aynı zamanda mahremiyetlerini de korurlar. Objektifliğini tüm süreçlerde muhafaza eden doulalar, yüksek enerjileri ile anne adaylarının gebelik sürecinde pozitif bir bakış açısı belirlemesine katkı sağlarlar. Anne adayının davranışlarını ya da tercihlerini yadırgamaz, her durumda sakinliklerini korurlar. Doğum koçlarının temel amacı anne adayını psikolojik olarak rahatlatmak olduğundan bu süreçte doula hem anne hem de baba adaylarına danışmanlık sunar.

Doğum Sonrasında da Doulalar Anne Adayının Yanındadır

Doulalar doğum gerçekleştikten sonra annenin bebeğini emzirebilmesi ile ilgili daha önce sundukları eğitim ve bilgileri hatırlatırlar, babanın anneye nasıl destek olması gerektiği ile ilgili bilgi aktarırlar ve doğum deneyimini çiftler için başından sonuna kadar mutluluk veren bir deneyime dönüşmesi için doktorların sorumluluğunda çalışırlar.

KADOMER olarak doula eşliğinde doğum yapmak isteyen anne adaylarımıza destek oluyoruz. Hamilelik sürecinde anne adaylarına manevi destek veren ve onları pozitif düşünceye teşvik eden doğum koçları ile doğum kaygılarının azaltılmasına ve doğumun güven içerisinde gerçekleşmesine katkı sağlıyoruz.