Şaireşref Bulv. No:80 K:2 D: 6 - 7 Alsancak, İZMİR
Pzt - Cum: 09.00 - 19.00 Mon - Fri: 09.00 - 19.00
(0530) 500 61 56 -- (0232) 421 09 63 (0232) 421 60 55 -- (0532) 261 34 31

Vajinal Akıntı ve Yara Tedavisi

Vajinal Akıntı ve Yara Tedavisi

Vajina ve serviks (rahim ağzı) bezleri tarafından üretilen vajinal akıntılar; kadın üreme sistemindeki bakterilerin ve ölü hücrelerin vücut dışarısına atılmasını sağlayan; enfeksiyon riskini azaltan vücut sıvılarıdır. Vajinal akıntılar metabolizmanın sağlıklı olduğuna dair güçlü sinyaller verse de hormonal değişimlere bağlı olarak vajinal akıntıların miktarı, rengi, kokusu ve yoğunluğu değişebilir. Ancak vajinal akıntılar sarı, yeşil, kokulu ve sürekli bir hal aldığında tedavi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına başvurulması gerekir.

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Normal vajinal akıntı sağlıklı bir vücut fonksiyonudur. Örneğin, adet dönemi öncesi ve sonrası dönemde her kadında benzer şekilde akıntılar görülebilir. Vücut vajinayı temizlemek ve korumak için vajinal akıntıyı sürekli üretir. Vajinal akıntıların renginin, miktarının ve yoğunluğunun değişmesi ise genellikle enfeksiyon habercisidir.

Anormal ve kötü kokulu vajinal akıntının olası nedenleri arasında; vajinit, bakteriler, enfeksiyonlar (trikomonaz, bakteriyel vajinozis, maya mantarlarının yol açtığı enfeksiyonlar), sistemik hastalıklar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, HPV ve rahim ağzı kanseri gibi nedenler olabilir.

Vajinal Akıntının Belirtileri Nelerdir?

Anormal vajinal akıntılar; kronik yorgunluk, ateş, kasık ağrısı, idrar artışı, kilo kaybı, karın ağrısı gibi belirtilerle birlikte ortaya çıktığında zaman kaybetmeden tedavi sürecine başlanması için tıbbi destek alınmalıdır.

Vajinal Akıntılar ve Rahim Ağzı Yaraları

Vajinal akıntılar rahim ağzında ortaya çıkan rahim ağzı yaralarının oluşumunu tetikleyebilir ya da bu yaralar nedeniyle de ortaya çıkabilir. İhmal edilen vajinal akıntı ve yara tedavileri kronikleşebildiği, enfeksiyon yayılabildiği ve kısırlığa neden olabildiği vajinal akıntı ve yara tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

En karakteristik belirtisi vajinal akıntılar olan rahim ağzı yaraları; cinsel ilişki sırasında ağrı, vajinada yanma, kaşıntı, kanama, idrar yaparken yanma ve tedavi edilmediği takdirde kısırlık gibi semptomlara da yol açabilir.

Vajinal Akıntı ve Yara Tedavisi

Vajinal akıntı ve yara tedavisi öncesinde tetkiklerin yapılması gerekir. Smear testi, servikal biyopsi, kolposkopi ve jinekolojik muayene gibi teşhis yöntemleri sonuçlarına göre vajinal akıntı ve yara tedavisi planlanır.

Vajinal akıntı ve yara tedavisi kapsamında ilaç tedavisi, koterizasyon (halk arasında “yara yakma” olarak da bilinir), kriyoterapi (yara dondurma) ve lazer tedavileri gerçekleştirilebilir. Hastaların ihtiyaçları doğrultusunda planlanan rahim ağzı yara tedavisi sonrası iyileşmenin gerçekleşmesi için yaklaşık 1 aylık bir süreç gereklidir.

KADOMER olarak vajinal akıntı ile rahim ağzı yarası tedavilerini bize başvuran hastalarımız özelinde şekillendiriyor, optimal sonuçların alınması adına tüm teşhis ve tedavi süreçlerini değerlendiriyoruz.