Şaireşref Bulv. No:80 K:2 D: 6 - 7 Alsancak, İZMİR
Pzt - Cum: 09.00 - 19.00 Mon - Fri: 09.00 - 19.00
(0530) 500 61 56 -- (0232) 421 09 63 (0232) 421 60 55 -- (0532) 261 34 31

Gebelik, Doğum ve Emzirme Eğitimleri

gebelik doğum ve emzirme eğitimleri

Kadınların hayatındaki şüphesiz en özel dönemlerden olan gebeliğin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini teşvik eden ve anne adaylarının doğum ile ilgili kaygılarının azaltılmasını hedefleyen doğuma hazırlık eğitimleri ile doğum deneyiminin ebeveynler için mutluluk verici olmasını sağlıyoruz.

Doğuma Hazırlık Eğitimleri

Gebelik, doğum ve emzirme eğitim programımız ile hem hamilelik sürecinde hem doğum esnasında hem de doğumdan sonra başta anne adaylarımız olmak üzere çocuk sahibi olacak çiftlerin hayatını kolaylaştıracak bilgiler sunuyor, yöntemler üzerinde çalışıyor ve çiftlerimizin ortak kaygılarını azaltmaya çalışıyoruz.

Her ne kadar doğum fiziksel bir eylem olsa da gebelik sürecinin psikolojik etkilerini yadsımadan; anne adaylarımızı bilinçlendirerek doğum öncesi ve sonrası süreç ile ilgili farkındalıklarını arttırıyoruz.

Gebelik sürecini yaşayan ancak eş zamanlı kaygıları nedeniyle gebeliğin keyfini çıkaramayan, doğum ile ilgili ön yargılara sahip olup doğumdan korkan veya bebeğini dünyaya getirdikten sonra emzirme gibi önemli aşamalarda bilgi eksikliği olduğunu düşünüp endişeye kapılan anne adaylarımızla doğuma hazırlık eğitimi esnasında detaylı bir şekilde ilgileniyoruz.

Anne adaylarımızın hamilelikleri, belirlendiyse doğum yöntemleri, doğum yöntemleri özelinde bilmeleri gerekenler doğuma hazırlık eğitimlerimiz sırasında kendilerine aktarılıyor. Hamilelik deneyimini pozitif bir olguya çevirmek, gebeliğin ilerleyişi hakkında kendilerine bilgi aktarmak; doğum esnasında ağrı yönetimi, doğum kaygısının azaltılması ve emzirmeyle yenidoğan bakımı hakkında uzmanlarımız eşliğinde anne adaylarının ve eşlerinin soru işaretleri azaltılıyor. Böylece anne adayını gebelik sürecinde destekleyen uzmanlar ile anne adayının bağları da güçlendirilerek bebeğin doğumu esnasında yaşanması istenen güven hissiyatı artırılabiliyor.

Doğuma Hazırlık Eğitimlerinin Amacı

Gebelik ve doğum eğitimlerinin temel amacı annenin hem gebelik hem de doğum sırasında yaşayacağı deneyimler ile ilgili bilgilendirilmesidir. Anne adayının kendisini bekleyen süreçler hakkında en doğru bilgileri alması, eğitilmesi doğum deneyimini güçlendirecek ve kendisine duyduğu güveni arttıracaktır. Doğum sürecinin “normalleştirilmesi” adına büyük öneme sahip olan doğuma hazırlık eğitimleri yalnızca alanında uzman ve gebelik psikolojisinden de anlayan kişiler tarafından verilmelidir. Ana ve bebek sağlığı konusunda deneyimli uzmanlarca verilen eğitimler sayesinde süreç boyunca deneyimlenebilecek panik ve korku duygusu yönetilebilir hale gelecektir. Aynı şekilde anne sütü hakkında bilgilendirme ve emzirme eğitimleri ile de gebelerin “ya bebeğimi doğru emziremezsem?” veya “ya bebeğime yeteri kadar anne sütü veremezsem?” gibi endişeleri ortadan kaldırılabilir.

Gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi, anne adayının doğuma maksimum verimlilikte hazırlanması ve doğum sonrası süreç ile ilgili soru işaretlerinin azaltılması adına KADOMER olarak düzenlediğimiz gebelik, doğum ve emzirme eğitimleri ile anne adaylarımızı bilinçlendirmeyi; hamilelik – doğum ve doğum sonrası sürecin mutlu bir deneyim olarak hatırlanmasını amaçlıyoruz.