Şaireşref Bulv. No:80 K:2 D: 6 - 7 Alsancak, İZMİR
Pzt - Cum: 09.00 - 19.00 Mon - Fri: 09.00 - 19.00
(0530) 500 61 56 -- (0232) 421 09 63 (0232) 421 60 55 -- (0532) 261 34 31

Ağrısız Normal Doğum

ağrısız normal doğum

“Epidural anestezi ile vajinal doğum” veya “epidural analjezi” olarak da adlandırılan ağrısız normal doğum; bebeklerini dünyaya vajinal yolla getirmek isteyen ancak doğum anında yaşanması muhtemel ağrılardan ötürü kaygı duyan kadınlar tarafından son yıllarda en çok tercih edilen doğum yöntemlerinden biridir.

Epidural anestezi verilerek gerçekleştirilen ağrısız normal doğumda anne adayının doğum anında fizyolojik strese girmesi engellenir. Hem vajinal doğum hem de sezaryen sırasında uygulanabilen epidural anestezi; anne adaylarının hareketlerini kısıtlamaz ve farkındalıklarını düşürmez. Bu nedenle anne doğum anını bilinçli bir şekilde yaşarken doğum nedeniyle herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez.

Ağrısız Vajinal Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Steril ameliyathane koşullarında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen ağrısız normal doğum sırasında epidural anestezinin verilmesi için uygun zaman beklenir. Rahim ağzı yaklaşık 3 ila 7 cm arasında açılmaya başlayınca ve rahim kasılmaları sıklaşınca; anestezi doktorları anne adayı yan yatarken ya da otururken omurilik zarının dış bölgesine ince bir kateter yardımıyla lokal anestezik madde verirler. Böylece anne adayının belden aşağısındaki herhangi bir ağrıyı hissetmesi engellenir.

Epidural Doğuma Nasıl Karar Verilir?

Tüm doğum yöntemlerinde olduğu gibi epidural doğuma karar verme sürecinde de birçok değişken hesaba katılır. Anne adayının yaşamak istediği doğum deneyimi, genel sağlık durumunun ağrısız normal doğum için uygunluğu, bebeğin sağlık durumu ve Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarının görüşleri ağrısız normal doğum yapılıp yapılmayacağını belirler. Her ne kadar ağrısız normal doğum normal doğumun anne ve bebek için yararlarının anlaşılmasıyla daha sık tercih edilir hale gelmiş olsa da her anne adayı doğumu epidural analjezi ile gerçekleştiremez.

Kimler Ağrısız Normal Doğum Yapamaz?

Ağrısız vajinal doğum yapılmasını engelleyecek faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı
  • Doğumun acilen gerçekleşmesi gereken özel durumlar
  • Anne adayının anestezi verilecek bölgede aktif bir enfeksiyonunun bulunması
  • Anne adayında tansiyon sorunu olması

KADOMER olarak anne adaylarımızın ve bebeklerinin sağlık kontrollerini gerçekleştiriyor; anne adaylarının konforunu arttırmak üzere kendileri için en uygun doğum yöntemi hakkında bilgilendirmeler yapıyoruz. Doğum öncesinden doğum sonrası döneme kadar tüm gebelik sürecinde anne adaylarımızla bağlarımızı güçlendirerek bebeklerini rahat ettikleri bir ortamda ve güvendikleri uzmanlar eşliğinde kucaklarına almaları adına 1995 yılından beri var gücümüzle çalışıyoruz.