Şaireşref Bulv. No:80 K:2 D: 6 - 7 Alsancak, İZMİR
Pzt - Cum: 09.00 - 19.00 Mon - Fri: 09.00 - 19.00
(0530) 500 61 56 -- (0232) 421 09 63 (0232) 421 60 55 -- (0532) 261 34 31

Genital Siğil ve HPV Enfeksiyonu

Genital Siğil ve HPV Enfeksiyonu

Human Papilloma Virüsü (HPV) 100’den fazla türü olan ve hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilen bir virüs türüdür. HPV virüsü cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde en yaygın şekilde gözlenenlerden biri olarak, bulaştığı kişilerin sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Bazı HPV tipleri, yıllar boyunca kişide herhangi bir belirtiye yol açmazken bazı türler genital siğillere ve genital bölge kanserlerine neden olabilir. Bu tipler yüksek riskli virüsler olarak adlandırılırlar. Yüksek riskli HPV virüsleri rahim ağzı kanserine de neden olabilir.

Genital Siğil (Kondilom) Nedir?

Bulaşıcı özelliğe sahip olan genital siğiller cinsel yolla bulaşan HPV virüsünün neden olduğu cilt lezyonları olarak tanımlanabilir. Bulaştıktan sonra vulvada oluştuğunda kişi tarafından net bir şekilde fark edilen genital siğiller; rektumda, vajinada ve rahim ağzında ortaya çıktığında neden oldukları semptomlar nedeniyle jinekolojik muayene sırasında teşhis edilebilirler. Genital siğiller HPV virüsü bulaştıktan haftalar, aylar ve hatta yıllar sonra ortaya çıkabilirler; bazı türleri yalnızca bir kere çıkarken bazı türleri tekrarlayabilir.

Genital siğiller genellikle iyi huylu olsalar da genital siğiller iyi huyludur genellemesi yapmak doğru olmaz, bazı türleri kötü huylu da olabilir. Ten renginde veya gri; tek veya çok sayıda; küçük ya da kümelenmiş şekilde görülebilen genital siğiller çeşitli belirtilerle etkisini hissettirir.

Kondilom Belirtileri Nedir?

Genital siğiller çıktıkları bölgeye göre farklı belirtilere neden olabilir. Genellikle kaşıntı ile karakterize olan genital siğiller; idrar akışını değiştirebilir, somut olarak gözlenebilir, kanayabilir ve hem kişinin hem de cinsel partnerinin sağlığını tehlikeye atabilir.

Genital Siğil Neden Olur? HPV Nasıl Bulaşır?

Genital siğil oluşumu az önce de belirtildiği gibi HPV virüsünün bulaşmasıyla meydana gelir. Kişinin aktif bir cinsel hayatı olması, cinsel ilişki sırasında korunmaması, çok eşlilik, bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi risk faktörleri HPV virüsünün bulaşması ihtimalini yükseltir.

HPV virüsü genital siğillerin yanı sıra; yüksek riskli grupta olması halinde rahim ağzı kanserine ve hamile kadınlarda oluştuğunda bebeğin etkilenmesine neden olabileceği için dikkate alınması gereken bir sağlık problemi olarak değerlendirilmelidir.

Genital Siğillerin Teşhis ve Tedavisi

Genital siğillerin teşhisi için kapsamlı fiziksel ve jinekolojik muayene yapılır, rektum incelenir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerekli görüldüğünde PAP Smear Testi yapılır, biyopsi gerçekleştirilir ve HPV testi uygulanır. İncelemelerin ardından HPV virüsünün düşük riskli, riskli ve yüksek riskli olarak sınıflandırılması yapılır. Ek olarak bel soğukluğu, klamidya ve frengi testleri de yapılarak sorun tespit edildiğinde kişiye ve siğillerin konumuna göre tedavi yöntemi belirlenir.

Genital siğiller yok edilebilir, yönetilebilir ancak HPV virüsü tedavi edilemez. Genital siğil şüphesi taşıyan kişilerin zaman kaybetmeden teşhis ve tedavi süreçlerine başvurmaları gerekir. En çok rahim ağzı kanseri yapan iki HPV tipine karşı koruma oluşturan HPV aşısı da başvurulabilecek seçenekler arasındadır. Genital siğil tedavisi kapsamında;

  • İlaç tedavisi uygulanabilir.
  • Krioterapi ile genital siğiller dondurulabilir.
  • Lazer tedavisi ile siğiller yok edilebilir.
  • Elektrokoterizasyon ile siğiller elektrik akımı ile imha edilebilir.
  • LEEP yöntemiyle siğiller alt kısımlarından yakılarak çıkarılabilir.

KADOMER olarak cinsel yolla bulaşan HPV virüsü ve yol açtığı sağlık sorunlarının teşhisi ve tedavisini hastalarımızın yaşı, genel sağlık durumu, beklentileri ve siğillerin yapısıyla konumuna özel planlıyoruz.