Şaireşref Bulv. No:80 K:2 D: 6 - 7 Alsancak, İZMİR
Pzt - Cum: 09.00 - 19.00 Mon - Fri: 09.00 - 19.00
(0530) 500 61 56 -- (0232) 421 09 63 (0232) 421 60 55 -- (0532) 261 34 31

İlaçlı Rahim Filmi (Histerosalpingografi – HSG)

ilaçlı rahim filmi

İnfertilite değerlendirmesi kapsamında başvurulan ve tüplerin tıkanık olup olmadığı hakkında en iyi bulguların alınmasını sağlayan ilaçlı rahim filmi yani Histerosalpingografi (HSG), rahmin ve fallop tüplerinin görüntülenmesini sağlayan radyolojik bir tanı yöntemidir.

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların bu isteklerine kavuşabilmesi adına yumurtalıklarının her ay yumurta üretmesi, rahim şeklinde bir sorun olmaması ve fallop tüplerinin açık olması gerekir. Bu mekanizmalarda herhangi bir sorun olduğu takdirde gebelik gerçekleşmeyebilir. Fallop tüpleri tıkalı olduğunda spermler yumurtaya ulaşarak yumurtayı dölleyemez. Farklı nedenlerle tıkanan fallop tüplerinin fonksiyonelliğinin belirlenmesi için önemli bir role sahip olan HSG, güvenli ve başarılı sonuçların alındığı bir yöntemdir.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Âdet kanamasının bitiminden itibaren 3-4 gün içinde çekilebilen ilaçlı rahim filminden 1 saat önce ağrı kesici ve antibiyotik içilmesi gerekebilir. İşlem, genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir ancak bazen hastaların isteği üzerine genel anestezi ile de yapılabilmektedir. Bu konuda kadın doğum uzmanı gerekli direktifleri sunacaktır. İşlem başlangıcında kadınlar “floroskopi” adı verilen bir X-ray görüntüleyici altındaki röntgen masasına uzanır. Jinekolojik muayene pozisyonda yatıldıktan sonra rahim filmi için vajina içerisine spekulum yerleştirilir ve rahim ağzı özel bir solüsyon ile temizlenir. Rahim ağzının temizlenmesinden sonra kanül adı verilen tüp şeklinde bir alet rahim ağzına yerleştirilir ve içerisine röntgen filmi sırasında parlak bir şekilde görünecek olan iyot içerikli, kontrast madde adı verilen özel bir sıvı konur. Bu sıvı rahim içine ve fallop tüplerine doğru gönderilir. Fallop tüplerinin açık olması durumunda sıvı dolaşımına devam ettiğinden fallop tüplerinde bir tıkanıklık olmadığı sonucuna varılır. Toplamda 5 – 10 dakika süren rahim filmi çekim işlemi birçok kadının kaygı duyduğu bir işlem olsa da kısırlık tanısında önemli bir role sahip olduğu ve deneyimli bir uzman tarafından uygulandığında ağrılı bir süreç olmadığı unutulmamalıdır.

HSG Sonuçları

HSG güvenli sayılabilen ancak tüm prosedürler gibi komplikasyonlara da yol açabilen bir işlemdir. Film çekimi tamamlandıktan sonra radyologlar sonuçları jinekologlar ile paylaşır. Fallop tüplerinde tıkanıklık olması halinde kadınlara “laparoskopi” önerilebilir. Aynı zamanda in vitro fertilizasyon (IVF) yöntemlerinden birine de başvurulabilir.

KADOMER olarak; kadın kaynaklı kısırlık araştırmalarında, kısırlık teşhis ve tedavi yöntemlerinde tecrübemiz ve sağduyumuz ile hareket ediyor; size özel tedavi süreçleri ile en büyük mutluluğunuzu yaşamanız adına tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz.