Şaireşref Bulv. No:80 K:2 D: 6 - 7 Alsancak, İZMİR
Pzt - Cum: 09.00 - 19.00 Mon - Fri: 09.00 - 19.00
(0530) 500 61 56 -- (0232) 421 09 63 (0232) 421 60 55 -- (0532) 261 34 31

Doğal Doğum

doğal doğum

Kadınların en özel anlarını yüksek farkındalıkla yaşamalarını sağlayan, doğum sürecini yöneten hormonlara teslim olunan ve doğumun en ilkel dürtülerle gerçekleşmesi prensibine dayanan doğal doğum; giderek yaygınlaşıyor.

Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte ağrısız normal doğum, epidural sezaryen ve doğal doğum seçeneklerinin arasında seçim yapmakta zorlanan kadınlar; bebeklerinin ve kendilerinin sağlık durumları ile ilgili bir risk teşkil etmediği takdirde, giderek artan bir oranda doğal doğum yöntemini tercih ediyor.

Doğal Doğum Nedir?

Doğal doğum ya da vajinal doğum, doğum sürecinin anne adayının hormonları tarafından kontrol edildiği, anne adayına gerekmediği takdirde hiçbir cerrahi müdahalenin yapılmayıp anestezi verilmediği bir doğum yöntemidir.

Vajinal doğum yönteminde doğum doğal bir şekilde gerçekleşiyor, ameliyathane ortamında anne adayının mahremiyeti üst düzeyde korunuyor ve anne adayının stres seviyesini arttırma ihtimali olan tüm faktörler mümkün olduğu kadar ortamdan uzaklaştırılıyor.

Anne adayının doğum sürecini en özel şekilde yaşaması için ortam karartılabiliyor, müzik çalınabiliyor ve ortam kişiselleştirilebiliyor. Böylece hem bebeğe hem de kadına hem de doğaya; olması gerektiği gibi, üst düzeyde saygı gösteriliyor.

Vajinal doğum sürecinde ebeler ve uzman doktorlar annenin konforunu arttırırlar, gebelik takibinden itibaren kurulan özel bağların etkisiyle anne adayına kendini güvende hissedebileceği bir ortam sunarlar ve elbette anneyle bebeğin sağlıklarını yakından takip ederler. Uzmanların doğum sürecine müdahale etmemelerindeki temel amaç doğumun işleyişini diğer bir deyişle hormonların salınımını etkilememektir. Çünkü kadın bedeni doğal yolla doğum için yaratılmıştır ve bu süreci kontrol eden hormonlar kendi görevlerini kusursuz bir şekilde yapacaktır. Oksitosin ve endorfin hormonlarının salınımı arttıkça, oksitosin anneden bebeğe geçip anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirdikçe doğal doğumun mucizesi gerçekleşmeye başlar. Kasılmaların sıklaşması sonucu ağrı kesici özelliği bulunan endorfin hormonunun salınımı artar ve yine bebek de bu hormonun rahatlatıcı etkisini yaşar.

KADOMER olarak; anne adaylarımızı eğitimli ve alanında profesyonel bir ekiple doğal doğuma alıyoruz. Gebelik sürecinde anne adayını doğuma psikolojik olarak hazırlıyor, bebeğin gelişimini çok yakından takip ediyor, anne adayı ile aile bağları kuran uzmanlarımızla yeni hayatlara “Merhaba” diyoruz.