Şaireşref Bulv. No:80 K:2 D: 6 - 7 Alsancak, İZMİR
Pzt - Cum: 09.00 - 19.00 Mon - Fri: 09.00 - 19.00
(0530) 500 61 56 -- (0232) 421 09 63 (0232) 421 60 55 -- (0532) 261 34 31

Vajinismus

Vajinismus

Vajinismus Nedir?

Geçmiş dönemde kötü iz bırakan cinsel deneyimler, cinsellik ile ilgili genel önyargılar, cinsel ilişki sırasında çok ağrı hissedileceği kaygısı ya da seyrek de olsa organik nedenlerden ötürü; kadınların cinsel ilişkiye girememesi veya cinsel ilişkinin çok ağrılı olması durumu vajinismus olarak tanımlanabilir.

Vajinismus kadınlarda görülen bir cinsel işlev sorunudur; cinsel ilişki öncesi vajinanın girişinde bulunan kasların “istem dışı” kasılması ve penisin vajinaya girişinin yani cinsel ilişkinin imkânsız hale gelmesi ile karakterizedir.

Vajinismus; primer (doğuştan) vajinismus ya da sekonder (cinsel birliktelik yaşandıktan sonra) vajinismus olarak ortaya çıkabilir. Cinsel birliktelik sırasında, jinekolojik muayene esnasında ve vajinaya tampon gibi yabancı cisimlerin sokulmaya çalışılması ile de vajinismus etkisini gösterebilir.

Vajinismus Nedenler ve Belirtileri

Vajinismus nedenleri tek bir faktöre indirgenemez. Bilinç altında yatan suçluluk duygusu, cinselliğin günah olduğu düşüncesi, çocukluktan süregelen korkular, daha önce yaşanmış acı veren cinsel deneyimler ve organik faktörler vajinismus nedeni olabilir. Dünya genelindeki kadınlarda yaygın olarak gözlenen bu sorun, evli çiftleri ilk geceden itibaren etkilemekte, çiftler arasındaki duygusal bağa zarar vermekte ve hem kadınları hem de erkekleri etkisi altına alıp hayat kalitesini düşürmektedir. En temel belirtisi cinsel ilişkiden korkma, ilişkiye hazırlanamama, cinsel birleşme sırasında ağrı ya da cinsel birleşme yaşayamama olan vajinismus, tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur.

Vajinismus Tedavisi

Kadınları içinden çıkılması zor bir korku döngüsüne sokan vajinismus, kişiye özel belirlenen yöntemlerle tedavi edilmelidir. Vajinismus hastalığı tedavisi kapsamında öncelikle cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesine neden olabilecek enfeksiyonların olup olmadığı araştırılır, bulunursa enfeksiyon tedavisine geçilir.

Genellikle vajinismus psikolojik faktörler neticesinde ortaya çıkar ve bu nedenle vajinismus tedavisi kişi özelinde ve kadın odağında şekillendirilmelidir. Kadınların ve eşlerinin katıldığı cinsel terapiler, vajina kaslarını kontrol etmeye yardımcı olan pelvik taban kasları egzersizleri ve cinsel ilişki korkusu için özel tasarlanmış telkinlerle vajinismus tedavi edilebilir.

Vajinismus tedavisi kompleks bir süreçtir, birden fazla tedavi yönteminin eş zamanlı olarak uygulanması gerekebilir. Tedavilerin başarıları için hasta dostu yaklaşımların seçilmesi büyük bir önem taşır. Vajinismus, bu cinsel sağlık sorunu ile yaşayan kadınların kaygılarının anlaşılması ve yalnız olmadıklarının kendilerine anlatılmasını içeren bir tedavi süreci gerektirir. Eşlere de verilen tavsiyelerle kadınlara destek olunmasının sağlanması tedavinin önemli bir dinamiğidir.

KADOMER olarak vajinismus sorunu ile bize başvuran hastalarımızın ihtiyaçlarına bağlı olarak özel vajinismus tedavi süreçlerini devreye sokuyoruz. Uzmanlarımızla uyguladığımız bütünsel tedavi yöntemleri ile kadınların cinsel hayatları ile birlikte eşleriyle olan ilişkilerini de iyileştirmek adına deneyimimizi paylaşıyoruz.