Şaireşref Bulv. No:80 K:2 D: 6 - 7 Alsancak, İZMİR
Pzt - Cum: 09.00 - 19.00 Mon - Fri: 09.00 - 19.00
(0530) 500 61 56 -- (0232) 421 09 63 (0232) 421 60 55 -- (0532) 261 34 31

Kızlık Zarı ve Onarımı

kızlık zarı ve onarımı

“Bekaret zarı” olarak da bilinen kızlık zarı (hymen), vajina girişini çevreleyen ince bir zardır. Farklı şekillere sahip olabilen kızlık zarı genellikle yarım ay şeklinde olur. Bazı kadınlar çok küçük kızlık zarı ile veya hiç kızlık zarı olmadan doğarlar. Kızlık zarı farklı nedenlerle yırtılabilir, zarar görebilir ve zarın ince kılcal damarlı yapısında hasar oluşması nedeniyle lekelenme tarzında kanamalar meydana gelebilir. Kızlık zarının yırtılması genellikle ilk cinsel ilişki ile gerçekleşir.

Daha önce cinsel ilişki yaşayan kadınlar; kızlık zarının onarılmasını isteyebilir ya da bu işlemin yapılmasına ihtiyaç duyabilir. Yunan mitolojisinden bu yana “düğün hediyesi” ve “masumiyet simgesi” olarak anlamlandırılan bu zar; bazı toplumlarda önemini korumaktadır.

Kızlık Zarı Onarımı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi şeklinde de bilinen kızlık zarı onarımı, cerrahi bir prosedürdür; ilişki sırasında zarar görmüş kızlık zarının onarılması ya da bölgede yeni bir zar oluşturulması ile gerçekleştirilir. Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı tamiri ameliyatı, kızlık zarının yeniden yapılmasını sağlayan bir işlemdir. Uygulanan işleme göre gerçekçi ve uzun süreli sonuçlar elde edilmesi mümkündür. Himenoplasti olarak da adlandırılan kızlık zarı dikimi veya onarımı ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılabilecek basit bir ayakta tedavi prosedürüdür. Bazı durumlarda hastanın isteği ya da hekimin kararı ile genel anestezi de uygulanabilir. Kızlık zarının kenarları etrafındaki yırtılmış ciltler nazikçe ve düzgün bir şekilde kesilir, kalan doku birbirine dikilir ve kızlık zarının normal boyut ve şekliyle aynı olan küçük bir açıklık bırakılır. Kızlık zarını yenilemek için yeterli cilt yoksa veya kızlık zarı yoksa, cerrah ince bir vajinal cilt parçasından (vajinal mukoza) veya sentetik bir doku kullanarak yeni bir tane oluşturabilir.

Ameliyatın gereken onarım miktarına bağlı olarak bir ila iki saat arasında bir süre alması beklenebilir. Kızlık zarı dikimi sonrası kadınlar ertesi gün işe geri dönebilir, yalnızca yorucu aktivite ve ağır kaldırmadan kaçınılmalıdır. İlk 48 ila 72 saat boyunca hafif bir kanama olabilir, ancak bu kısa süreli bir etkidir ve tamamen normaldir. Tam iyileşme yaklaşık altı hafta sürer. Görünür bir ameliyat belirtisi olmaz ve doğal bir kızlık zarı ile yeniden yapılandırılmış bir kızlık arasındaki farkı söylemek neredeyse imkansızdır.

KADOMER olarak kızlık zarı onarımı gerçekleştirmekte ancak etik değerlerimize de bağlı kalmaktayız. Kadınların fizyolojik ve psikolojik sağlıklarının korunması adına sunduğumuz tüm hizmetlerde olduğu gibi kızlık zarı onarımı söz konusu olduğunda da hassasiyetimizi korumaktayız.