Şaireşref Bulv. No:80 K:2 D: 6 - 7 Alsancak, İZMİR
Pzt - Cum: 09.00 - 19.00 Mon - Fri: 09.00 - 19.00
(0530) 500 61 56 -- (0232) 421 09 63 (0232) 421 60 55 -- (0532) 261 34 31

Sezaryen

sezaryen

Hamilelik sürecinde vajinal doğum ile ilgili endişeleri olan ya da vajinal doğum yapması hem kendi hem de bebeğinin sağlığı için risk teşkil eden kadınlara uygulanabilen sezaryen; bebeğin cerrahi yollarla anne karnından alınması işlemi olarak tanımlanabilir.

Çevresel faktörler neticesinde normal doğum kaygısının artması sezaryen tercihlerini sıklaştırır. Sezaryen kararı, anne adayına kapsamlı tetkikler yapılması sonucu kadın doğum uzmanları önerileri doğrultusunda verilmelidir.

Sezaryen Nasıl Yapılır?

Sezaryen, anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyattır. Anne adayına sezaryen doğumda ne tür anestezi verileceği annenin beklentileri, genel sağlık durumu ve doğuma özel şartlar gözetilerek belirlenir. Epidural anestezi ile sezaryen yapıldığı takdirde anne bilinçli bir şekilde bebek ile ilk temasını yaşayabilir.

Sezaryen doğum sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle kadınların kendilerini iyi hissetmesi ve post operatif şikayetlerinden kurtulması yaklaşık 3 hafta sürebilir. Komplikasyonların oluşmaması için uzmanların doğum sonrası bakım direktiflerine uyulması gerekir.

Sezaryen Hangi Durumlarda Zorunlu Hale Gelir?

Az önce de belirtildiği gibi sezaryen zaman zaman tercihten ziyade anne ve bebek sağlığını korumak adına zorunluluk haline gelebilir. Sezaryen doğumun zorunlu olabildiği durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Doğumun ilerlememesi
  • Fetüs için ani bir tehlikenin oluşması
  • Bebeğin rahim ağzından geçmek için fazla iri olması
  • Fetüsün makat ya da enine pozisyonda bulunması
  • Annede bulaşıcı bir virüsün olması
  • Annede diyabet ve yüksek tansiyon gibi sorunların bulunması
  • Plasenta ve umbilikal kord ultrasonografisinde anomalilerin tespit edilmesi
  • Çoğul gebelikler
  • NST izlemelerinde bebeğin kalp atımlarında bozukluk ve fetal distres yaşadığının belirlenmesi

KADOMER olarak, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere anne ve bebek sağlığını ön planda tutan doğum yöntemleri öneriyor, mutlu kavuşmaların gerçekleşmesine şahit olmak için deneyimimizi ve yüksek teknolojimizi sizlerle buluşturuyoruz.